W przypadku brodzika 70×100 zwykle wybiera się odpływ punktowy. Gdy kabina o podanych wymiarach ma być montowana w systemie liniowym niezwykle ważne jest, aby dobrać jego długość do warunków aranżacji w danym pomieszczeniu. Sprawa nie jest oczywista, gdyż w momencie kiedy szerokość kabiny będzie taka sama, jak brodzika 100 cm odpływ liniowy wcale nie będzie tej samej długości.

Jaki brodzik będzie odpowiedni do odpływu liniowego 90 cm?

Wybierając odpływ liniowy do kabiny prysznicowej bez brodzika 70×100 należy przede wszystkim zapamiętać, że długość systemu odprowadzającego wodę musi być węższa niż szerokość kabiny. Przy zadanych wymiarach odpowiedni będzie odpływ liniowy 90 cm, przy 80 cm kabinie odpływ 70 cm, a przy szerokości kabiny 70 cm, 60 cm. Zasada jest zatem prosta: odpływ powinien być krótszy od szerokości kabiny o około 10 cm. Sama wielkość odpływu zależna jest od przestrzeni zagospodarowanej pod prysznic, zwłaszcza jeśli chodzi o głębokość zabudowy, czy przepustowość. Gdy wybrane rozwiązania nie będą miały odpowiedniego zapasu wysokości można rozważyć odpływ liniowy 90 cm w wersji slim tzw. niski albo ścienny.

Dla prysznica o rozmiarze brodzika 70×100 minimalny odpływ może mieć długość 70 cm, maksymalnie być szerokości kabiny, czyli 100 cm w systemie tzw. od brzegu do brzegu.

Jakie są zalety brodzika 70×100 z odpływem liniowym?

Odpływ liniowy 90 cm do kabiny 70×100 gwarantuje lepszą przepustowość i lepsze walory wizualne, niż w rozwiązaniu punktowym przy brodziku 70×100 – nie tylko ze względu na możliwość wyboru różnych wzorów maskownicy, ale też podświetlenia LED. Rozwiązania podłogowe montowane są kilka centymetrów od ściany, na której znajduje się „słuchawka”, pamiętając o zachowaniu odpowiedniego spadku wody z każdej strony odpływu. Wybierając modele odpływu liniowego 90 cm przyściennego montuje się je przy samej ścianie i spadkach z trzech stron odpływu, podobnie jak w przypadku modeli ściennych. Samo czyszczenie kabiny w systemie bez brodzika 70×100 z odpływem liniowym, jest o wiele szybsze i łatwiejsze.